Poradíme vám: Ako zaplatiť prvé bývanie? Podmienky sú priaznivé!

financovanie

Na investíciu do svojho prvého bývania je ten pravý čas. Aj keď priamoúmerne s nízkymi úrokovými sadzbami bánk stúpol dopyt po nehnuteľnostiach, čo spôsobilo mierny nárast ich cien.

Stáť pri klientovi, pomáhať mu a upozorniť ho na možné riziká a komplikácie počas kúpy svojho prvého bývania je štandardná úloha finančných stratégov.

O hypotekárny úver môžete požiadať, ak ste starší ako osemnásť rokov a máte trvalý alebo prechodný pobyt na Slovensku. O prípadnom schválení banka rozhodne na základe svojich interných postupov, kde sa hodnotí celková schopnosť žiadateľa splácať úver.

Banka si uplatňuje záložné právo na nehnuteľnosť počas splácania úveru, aby chránila svoje straty v prípade, že by ste úver nesplácali. To, či v úverovom vzťahu figuruje len jeden z partnerov, alebo dvaja, je na vzájomnej dohode.

 Hlavné kritérium je väčšinou výška príjmov oboch. Ak jednému z partnerov postačuje príjem na získanie úveru na bývanie, nie je nutné, aby v úverovom vzťahu figurovali obaja. Avšak kvôli pocitu zo spoločného bývania je dobré, ak požiadajú o úver obaja. V celkovom hodnotení bankou im tak stúpne príjem aj výška úverového rámca.

Preferujú mladých

V súčasnosti banky preferujú žiadateľov o svoj prvý úver. Máte tak možnosť využiť príspevok pre mladých v hodnote 3 percent, ktorý sa odpočíta od základnej úrokovej sadzby. Nesmiete však prekročiť priemernú hrubú mzdu 1 127,10 eura a musíte mať menej ako 35 rokov. Ak zarábate viac, príspevok nedostanete. Ak žiadate o úver dvaja, váš spoločný hrubý príjem nemôže prekročiť dvojnásobok, teda 2 254,20 eura. A na to, aby ste žiadali spoločne o úver, nemusíte byť manželia.

Nejde to vždy hladko

Pri kúpe však môžu nastať aj komplikácie. Viackrát sa už v praxi stalo, že mladý pár po niekoľkých týždňoch našiel svoju vysnívanú nehnuteľnosť a chcel zrealizovať kúpu, ale v tom istom čase mali o tú istú nehnuteľnosť záujem viacerí klienti. Vtedy treba rýchlo konať a zaplatiť rezervačnú zálohu. Musíte si však byť istí, že spĺňate podmienky banky na získanie úveru.

Pri rozhodnutí kúpiť svoje prvé bývanie preto oslovte nielen realitného agenta, ale aj svojho finančného stratéga, ktorý vám pomôže zorientovať sa v úverových ponukách a mnohokrát aj ušetriť pocit sklamania z konečného negatívneho výsledku vynaloženej energie a času. Môže sa totiž stať, že záujemca zaplatí zálohu za byt, ale v konečnom dôsledku si nevie vybaviť úver a o zálohu príde.

Reálne sú aj prípady, v ktorých záujemcom v ich banke komunikovali, že úver bez problémov dostanú, ale pracovník v banke si neoveril, že klient má príjem zo živnosti a nie z trvalého pracovného pomeru, a tak banka zamietla jeho žiadosť. A, samozrejme, následne prišiel o zaplatenú zálohu. Najbezpečnejšie je, ak zaplatíte zálohu, až vtedy, keď na sto percent viete, že máte dostatočný príjem na získanie potrebnej výšky úveru a že nehnuteľnosť, ktorá bude predmetom záložného práva, má dostatočnú hodnotu.

Rozumné míňanie

Je vhodné mať pripravené aj vlastné zdroje. Banky totiž poskytnú úver s nižšou úrokovou sadzbou, ak žiadateľ nepotrebuje stopercentné financovanie. So stúpajúcim percentom financovania stúpa aj celková cena úveru.

Nezabúdajte, že po kúpe nehnuteľnosti budete chcieť byt či dom aj zariadiť. Takže ak miniete všetky svoje peniaze na kúpu nehnuteľnosti, neostane vám na zariadenie a vtedy je radosť z nového bývania iba polovičná.

Toto životné rozhodnutie si preto dobre premyslite a urobte si celkový plán financovania. Je predsa omnoho pohodlnejšie mať dostatočnú finančnú rezervu a zariadiť si bývanie podľa vlastných predstáv, ako iba mať na krku úver a byť jeho otrokom. Ak sa celý proces podarí úspešne dotiahnuť do konca, nie je nič krajšie, ako si v prvý večer vo svojom novom byte otvoriť fľašu vína a spoločne to s partnerom osláviť.

0 replies

Leave a Reply

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *